تومور مارکرها

تومور مارکر چیست:

تومور مارکرها موادی هستند که در سطوح بالاتر از حد طبیعی در خون، ادرار یا بافت های برخی از افراد مبتلا به سرطان یافت می شوند. این مواد که به آنها نشانگرهای زیستی نیز گفته می شود، می توانند توسط تومور ساخته شوند. آنها همچنین می توانند توسط سلول های سالم در پاسخ به تومور ساخته شوند. آزمایش‌های نشانگر تومور بررسی می‌کنند که آیا شما این مواد را در بدن خود دارید و یا به چه میزان در بدن شما وجود دارند. تومور مارکرها اغلب پروتئین هستند. علاوه بر این، تغییرات ژنتیکی خاصی در حال حاضر به عنوان نشانگر تومور استفاده می شود.

مواد بیوشیمیایی که با بدخیمی تومور در ارتباط هستند و قابل اندازه‌گیری می باشند. این مواد توسط سلول‌های تومور یا توسط بدن در پاسخ به سلول‌های تومور ساخته می‌شوند. به عبارتی تومور مارکر ماده موجود در خون، ادرار و یا در بعضی از بافت های بدن است که در صورت ابتلا به بیماری سرطان می‌تواند افزایش یابد. هر چند افزایش سطح تومورمارکرهای مختلف می‌تواند نشان‌دهنده سرطان باشد با این حال بعضی از آن ها در شرایط غیر سرطانی هم دیده می شوند و در نتیجه برای سرطان تشخیصی نمی باشند. تومور مارکرها انواع گوناگونی دارند. بعضی فقط در یک نوع از سرطان دیده می شوند و گروهی دیگر ممکن است در انواع مختلفی از سرطان ها یافت شوند. افزایش میزان تومور مارکرها به تنهایی برای تشخیص سرطان کافی نیستند بلکه همراهی آن ها با انجام اعمال تخصصی نظیر ماموگرافی-سونوگرافی می‌توانند یک آزمون تشخیصی محسوب گردند. هر چند که آزمون تشخیصی تعیین کننده باید با بافت برداری یا بیوپسی انجام گیرد. با این حال از تومورمارکرها می توان برای غربالگری و تشخیص زود هنگام سرطان، تعیین میزان پیشرفت٫ نظارت بر درمان و یا تشخیص بازگشت سرطان استفاده نمود.

چرا از تست های نشانگر تومور استفاده می شود؟

در کنار سایر آزمایش‌ها، آزمایش‌های نشانگر تومور می‌توانند به پزشکان در تشخیص سرطان و توصیه یک برنامه درمانی برای یک فرد کمک کنند. دلیل، زمان و تعداد دفعات انجام این آزمایشات از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. از این تست ها برای کمک به غربالگری نوع خاصی از سرطان در افراد با خطر بالای بیماری قبل از بروز علائم و نشانه ها به ندرت استفاده می شود؛ اما پزشکان عمدتاً از آزمایش‌های نشانگر تومور برای موارد زیر استفاده می‌کنند:
*   تصمیم بگیرد که کدام نوع درمان یا ترکیبی از درمان ها برای نوع خاصی از سرطان بهترین نتیجه را دارد
*    بفهمد که یک درمان چقدر مفید است
*   شانس بهبودی فرد را پیش بینی کند
*   پیش بینی کند که احتمال بازگشت سرطان پس از درمان چقدر است و در صورت بازگشت آن را پیدا کند

تمامی تست های تومور مارکر از طریق خون در آزمایشگاه اوستا با متد CLIA-ECL-ELFA با به روز ترین دستگاهها قابل انجام است.

کلیه حقوق این وب سایت برای آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اوستـا محفوظ می باشد. طراحی و اجرا شرکت آی سی تی گستر تهران