بخش آلرژی تنفسی – بخش HPLC

——————————————————————————————-

تست‌هاي آلرژي (Allergy Tests  )

——————————————————————————————-

بسياري از افراد مبتلا به بيماري‌هاي آلرژيك (مانند آسم، رينيت آلرژيك، گرما، آلرژي‌هاي غذايي) از اين مطلب آگاه نيستند كه اگر علائم آنها بطور صحيح توسط پزشك آلرژيست تشخيص داده شده و درمان شوند، چقدر احساس بهتري خواهند داشت. تست‌هاي آلرژي در صورتي كه همراه با دانش صحيح مربوطه براي تفسير آنها باشد (توسط متخصص آلرژيست) قادر خواهد بود اطلاعات دقيق و كاملي راجع به آنچه شما به آن آلرژي داريد در اختيار شما قرار دهد. با اين اطلاعات پزشك آلرژيست مي‌تواند برنامه درماني مناسبي براي اداره و حتي علاج قطعي شكايات شما پايه‌ريزي كند.

تست‌هاي آلرژي كه توسط آلرژيست انجام مي‌‍شود هم براي كودكان و هم براي بزرگسالان ايمن و موثر مي‌باشند. علائمي كه معمولا آلرژيست را وادار مي‌سازد كه براي شما تست آلرژي انجام دهد عبارتند از:

۱- علائم تنفسي مانند: سرفه، خس خس، آبريزش، و خارش بيني يا چشم .

۲- علائم پوستي: كهير، خارش، درماتيت آتوپيك

۳- علائم شكمي: كرامپ و اسهال يا استفراغ بعد از خوردن غذايي خاص

۴- واكنش‌هاي شديد به نيش حشرات

۵- آنافلاكسي

 

تست جلدي آلرژي ( skin prick test )

prick شايعترين فرم تست‌هاي آلرژي است. در اين تست مقدار بسيار كمي از آلرژن‌هاي بخصوص روي پوست كودك قرار داده شده و سپس سوزن ظريفي به پوست وارد  مي‌گردد. اگر كودك داراي آلرژي باشد التهاب در ناحيه آلرژن ايجاد مي شود. نتايج اين تست معمولا در طي ۱۵ دقيقه بعد از شروع تست قابل خواندن است تفسير و خواندن تست بر عهده پزشك فوق تخصص آلرژي مي‌‌باشد.

 

——————————–

بخش HPLC

——————————–

یکی دیـگر از بخش هـای آزمایشـگاه پاتوبیولوژی اوستا که سـری خاصـی از تسـت ها را با روش و دسـتگاه  HPLC

(High Performance Liquid Choromatography) انجام می دهد و جز تخصصی ترین بخش ها با کیفیت بالاست.

در اواخر ۱۹۷۰ روش های جدیدی شامل کروماتوگرافی مایع با فاز معکوس این امکان را فراهم کرد تا جدا سازی ترکیبات بسیار مشابه عملی گردد. در دهه ۱۹۸۰ به طور رایج تری از HPLC برای جدا سازی ترکیبات شیمیایی استفاده می شده است.تکنیک های جدید روش های جدا سازی شناسایی، خالص سازی و محاسبه مقدار را متفاوت از گذشته توسعه داد همچنین برای تسهیل در کار HPLC کامپیوتر اتوماسیون و سایر روش ها نیز اضافه گردید.

به مرور تکامل ستونها، تولید ستون های بسیار باریک و ستون های پیوسته باعث سرعت در کار HPLC گردید در دهه گذشته شاهد ظهور میکرو ستون ها و ستون های تخصصی شده برای HPLC بوده ایم.قطر معمول میکروستون های مویی شکل حدود ۸nm تا ۲۰۰nm می باشد.

مزایای این روش:

کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا سریعترین رشد را در بین فنون جداسازی تجزیه ای داشته است.

  1. حساسیت روش

  2. سازگاری آن برای انجام اندازه گیری های کمی حساس و صحیح

  3. مناسب بودن آن برای جداسازی گونه های نا فرار یا نا پایدار گرمائی

  4. کاربرد گسترده آن برای مواد پر اهمیت در صنعت

  5. زمینه های مختلف علوم و جامعه

کلیه حقوق این وب سایت برای آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اوستـا محفوظ می باشد. طراحی و اجرا شرکت آی سی تی گستر تهران